Дослідження кінематичної липкості палива



Під час стажування кафедрі автомобілів і двигунів внутрішнього згорання (Жешівська політехніка) в Лабораторії досліджень експлуатаційних матеріалів, палив і олив були проведені дослідження з метою оптималізації термодинамічних процесів двигунів внутрішнього згорання, а також визначення впливу моторизації на довкілля. Вони мали за мету аналіз параметрів змащуючих олив, що використовуються в приводних автомобілів. Напрямки досліджень:
-       вимірювання чотрикульковим апаратом T-02U (рис.1) в’язкості олив;
-       вимірювання кінематичної липкості олив і палив за допомогою візкометра ХVУ 482 фірми Herzog (рис.2).

                 
Рис. 1. Стенд з чотрикульковим апаратом T-02U: 1- корпус приводу; 2- навантажувальний пристрій; 3 - вузол тертя, 4 - пристрій зміщення кульки, 5 - основа

Дослідження кінематичної липкості палива B20 проведено при температурах від -20 до + 60 °C. Нижня межа температур при дослідженнях була обмежена на підставі вимірювання температури блокування холодного фільтра (ЦФПП), яке відбувається при -23°C (за характеристиками ЦФПП 5Gs фірми ISL. Верхня межа температури пов'язана з граничною липкістю, можливою до виміру при застосуванні капілярів, що є на оснащенні приводів. Після наповнення капілярів зразком досліджуваного палива процес визначення липкості виконувався в автоматичному режимі. 
Обслуговування апарату пов'язане тільки з введенням меж температур для програмного забезпечення
HLIS 32.
До охолодження камери вимірювальний стенд
ХVУ 482 фірми Herzog оснащений циркуляційним охолоджувачем TLC 80 фірми P.M. Tomson Instruments, що дає можливість охолодження до -80 °C.

                 

Рис. 2. Дослідження липкості на стенді з візкометром HVU 482 фірми Herzog

Підсумовуючи результати досліджень, можна стверджувати, що липкість палива B20 росте з падінням температури, особливо на межі низьких температур, що залежить в значній мірі від характеристик складових компонентів оливи. 

Дослідження липкості за допомогою програмного забезпечення HLIS 32 довели, що можна в середньому діапазоні температур отримувати значення, наближені до тих, що отримують з іншими способами (рис. 3).

                 

Рис. 3. Порівняння значень кінематичної липкості, що отримана різними способами: а) для значень липкості при температурах 0°C, а також +30°C; б) для значень липкості при температурах -20°C, а також +60°C

Проведені дослідження дозволяють стверджувати, що апарат ХVУ 482 дає можливість вимірювання кінематичної липкості в широкому діапазоні температур з великою точністю.