Організація дорожнього руху




Розвиток транспортної інфраструктури і вдосконалення організації руху.



Існуючий режим руху автотранспорту в Львові обумовлює збільшення викидів забруднюючих речовин з відпрацьованими газами автомобілів. Зростання інтенсивності руху автомобільного транспорту на основних магістралях міста створює також підвищений рівень шумового забруднення навколишнього середовища.


При малій густині, до 10 автомобілів на кілометр, можливо рух з швидкістю, коли двигун працює в сталому режимі. При підвищеній густині, від 10 до 30 автомобілів на кілометр, падіння швидкості потоку веде до додаткової витрати палива. Нарешті, при русі в суцільному потоці, тобто близько 30 автомобілів на кілометр і більше, швидкість потоку знижується аж до затору, що також приводить до додаткової витрати палива і, відповідно, додаткових викідів в атмосферу.


Оптимально спланована і продумана організація транспортних потоків на території міста дозволяє істотно зменшити викиди від автотранспорту. Мала кількість підземних переходів і велика кількість перехресть, що викликають скупчення машин, що працюють на холостому ходу, приводить до різкого збільшення забруднення повітря. Автомобіль, що працює на холостому ходу, а також у момент розігрівання двигуна, є джерелом підвищеного забруднення повітря через нестабільність режиму роботи двигуна. Планування міста, особливо це торкається старої забудови, утрудняє повітряну циркуляцію і сприяє збільшенню загазованості вулиць. Тому розвиток транспортної інфраструктури і вдосконалення організації руху на території міста є одним з напрямів боротьби за якість атмосферного повітря.


Заходи щодо розвитку транспортної інфраструктури і вдосконалення організації руху автотранспорту, на користь охорони атмосферного повітря, включають:


• Розробка схеми розвитку систем і окремих видів транспорту (схема комплексного розвитку транспорту Львова, схема дорожньо-мостового будівництва і ін.) з узагальненням і використовуванням основних рішень для підвищення екологічної безпеки;


• Розробка Програми по виведенню, ліквідації об'єктів в центрі міста, пов'язаних із залученням вантажного транспорту;


• Проектування, будівництво і реконструкція підземних пішохідних переходів, транспортних перетинів і розв'язок;


• Розробка і проведення оперативних робіт по вдосконаленню організації вуличного руху і підвищенню пропускної спроможності на перехрестях;


• Впровадження автоматизованої системи управління дорожнім рухом на території міста.